top of page
s1.jpg

F. SEVİNÇ GÖRAL ALKAN

Dr. Klinik Psikolog

1978 yılında, ikisi de ilkokul öğretmeni olan anne babanın iki kız çocuğundan ilki olarak, Antalya’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenim düzeyine kadar olan eğitimlerini Antalya’da tamamlamıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1999 yılında ‘onur’ belgesi ile “lisans” derecesini almıştır.

Ardından Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürmüş ve anne-baba çocuk ve eşler arası ilişkiler üzerinde yaptığı yüksek lisans tezi ile “klinik psikolog” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

Bu sırada Türkiye’de yaşanan ‘1999 İstanbul ve Düzce depremleri’ sonrasında, hem alanda travma mağdurları ile; hem de konu ile ilgili akademik çalışmalar yaparak, psikolojik travma üzerine uzmanlaşmıştır. Depremin psikolojik travma etkilerinin bireysel ve grup çalışmaları ile tedavisi, toplumsal rehabilitasyon, engellilerle psikolojik destek çalışmaları, sivil toplum temelli katılıma dayalı psiko-sosyal faaliyetler alanlarında çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır.

2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında yaptığı çalışmalar ile “doktora” derecesini ve psikoterapist - araştırmacı olarak bağımsız çalışma lisansını almıştır. Doktora tezinde eşler arası ilişkiler ile Şema Terapi kavramları üzerinde çalışmıştır.

Klinik Psikoloji alanında Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile ve Eş Terapisi, Travma için Müdahaleler, Şema Terapi, Psikodinamik Terapiler alanlarında eğitimleri tamamlamış ve uzmanlıklar edinmiştir.

Uluslararası Şema Terapi Birliği tarafından verilen İleri Düzey Şema Terapisti, Eğitmeni ve Süpervizörü sertifikasına sahiptir. Ayrıca Avrupa Psikoloji Birlikleri Federasyonu lisanslı Psikolog ve Psikoterapist belgelerine sahiptir.

Doktora eğitimine paralel olarak, Ankara’da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde politik psikoloji uzmanı olarak çalışmış, bu alanda makaleler yayınlamış ve ulusal ve uluslararası kongrelerde konuşmalar yapmıştır. Avrasya Dosyası isimli sosyal bilimler, uluslararası ilişkiler ve politika dergisinin editörlük faaliyetlerini yürütmüştür. Aynı süre içinde Ankara’da yarı zamanlı olarak bir özel klinik kapsamında psikoterapi hizmeti vermiş, bireylere ve çiftlere psikoterapi uygulamıştır.

Aynı dönemde eşinin eğitimi ve işi nedeniyle Hollanda’ya taşınmış ve klinik çalışmalarına burada devam etmiştir.  2008’den beri Hollanda’da göçmen danışan ve hasta grubuna Türkçe ve İngilizce psikolojik tedavi ve rehberlik hizmeti vermektedir. Şu anda klinik çalışmalarını, yarı zamanlı olarak i-psy PsyQ Amsterdam’da ve ayrıca Rotterdam merkezli özel danışamanlık merkezinde sürdürmektedir. Ayrıca yurtdışında yaşayan expatlara yönelik online terapi ve danışmanlık sağlamaktadır.

Klinik çalışmaların yanı sıra, psikolog/ psikiyatristlerin ve ruh sağlığı çalışanlarının meslek içi eğitimlerinde eğitmen olarak rol almakta ve süpervizyon vermektedir. Şema Terapi yayınlarının Türkçe’ye kazandırılmasında çevirmenlik ve editörlük çalışmaları yaparak katkıda bulunmaktadır. Bu alanda sürdürdüğü bilimsel araştırma faaliyetleri de bulunmaktadır.

Son yıllarda Hollanda’da hem yerel hem de uluslararası düzeyde katıldığı kurslar ile edindiği alternatif tedaviler, mindfulness, meditasyon, Chi Gong, Tai Chi gibi bilgileri de psikoterapi bilgileri ile entegre ederek çalışmakta, bu bağlamda gruplara sağlıklı yaşam, bütüncül sağlık temelinde hazırladığı eğitimler vermektedir.

F. Sevinç Göral Alkan evli ve bir çocuk annesidir. Varlığını, yaptığı işte ve yaşamında, insanlara ve insanlığa katkı sağlama bilinci ile birleştirmek için gayret gösteren bir öğrenme sürecinin öğrencisidir.

bottom of page